Valdštejnova cyklostezka byla otevřena v roce 2006, při zahájení mezinárodní Krajinné výstavy v Chebu. Při té příležitosti byly otevřeny i nové turistické hraniční přechody v Pomezí a ve Slapanech. Je značená logem Krajinné výstavy a byla pojmenovaná po Albrechtu z Valdštejna, zavražděného roku 1634 v Chebu.
Cyklotrasa má dvě větve. Zelenou severní větev Kössain - Cheb a jižní větev (modrou) Cheb - Marktredwitz. Navíc Arzberg a Waldsassen je propojen ještě oranžovou spojkou. Tyto cyklotrasy nabízí spoustu zajímavých výletů jak na našem území, tak převážně u našich bavorských sousedů.

Podél celé trasy jsou rozmístěny informační panely. K těmto cyklotrasám byla vydána cykloturistická mapa, kterou můžeme získat v infocentrech v okolí trasy nebo na webu infocentra Chebu. V infocentrech získáte také stručný popis trasy s přehledem turistických památek na cyklostezce.

Severní trasa (27 km):
Začíná na úpatí hory Heusberg v obci Kösseine, nedaleko prameniště stejnojmenné řeky. Cyklotrasa vede podél řek Kösseine, Reslava a Ohře. Prochází sídly - Waldershof - Marktredwitz - Wölsauerhammer - Brand - Seussen - Elisenfels - Arzberg - Oschwitz - Schirnding - Pomezí - Cheb.

Jižní trasa (43 km):
Začíná v Chebu u hráze přehrady Skalka a vede podél řek Ohře, Odrava a Kösseine. Prochází sídly - Slapany - Mitterhof - Waldsassen - Altenhammer - Hofteich - Mitterteich - Pechbrunn - Marktredwitz, kde se napojuje na severní trasu.

Spojka (Mlýnská cyklostezka) (17 km):
Spojuje severní a jižní trasu mezi obcí Seussen a Mitterhof. Protože prochází kolem několika zachovalých mlýnů nazývá se také Mlýnskou cyklostezkou. Prochází místy - Seussen - Brandmühle - Dollermühle - Siegelmühle -

Zdroj Cykloserver.cz