Hrad Vildštejn

Hrad Vildštejn ve Skalné - jeden z nejstarších hradů v Čechách. Najdete ho šest kilometrů od lázeňského města Františkovy Lázně.

Vildštejn (německy Wildstein) je románský hrad přestavěný na zámek v okrese Cheb. Nachází se na kamenném ostrohu nad potokem Sázek ve městě Skalná. Byl vybudován v letech 1166–1225. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Hrad vznikl okolo roku 1200 a patří tedy k nejstarším českým hradům. Prvním známým majitelem byl Gerold uváděný k roku 1224. O rok později byl pánem hradu Vojtěch Nothaft (německy: Notthafft).[2] Rod Nothaftů držel hrad do roku 1299, poté ho prodali Janovi Rabovi z Mechelsgrünu. Jeho potomci měli panství v držení až do roku 1349, kdy ho prodali rodu Frankengrünerů z Chebu, které v držení panství po sto letech roku 1439 vystřídali Gumerauerové. Od nich koupili hrad i panství Šlikové, po deseti letech pak Wirspergové a v roce 1596 Trautenbergové, kterým panství patřilo až do roku 1799. V letech 1799–1884 na panství hospodařili Wilhelmové, poté až do 1. světové války Wolkenstein-Trostburgové. Do 2. světové války pak továrnická rodina Geipelů.

Na počátku 15. století byl hrad poprvé zásadně rozšířen, v 16. století bylo částečně zastavěno nádvoří. Kolem roku 1783 byl v předhradí postaven dvoukřídlý zámek.

Otevřeno je každý den od 11.00 do 22.00 h.

Co všechno vám může nabídnout ?

  • Středověkou hodovnu v historickém stylu s jedinečným menu.
  • Vinotéku s nabídkou moravských a zahraničních vín.
  • Královský sál s obrazy všech panovníků českých zemí, který slouží k pořádání slavnostních hostin, konferencí i seminářů.
  • Muzeum hradu se stálou expozicí předmětů nalezených při rekonstrukci hradu a s dary od bývalých vlastníků
  • Muzeum hasičské techniky s historickou i současnou technikou a s dary od hasičů z New Yorku. Jako jediní na světě získali hasiči ze Skalné prapor padlých, vlajku USA, kterou vlastnil jeden z hasičů zahynuvší při teroristickém útoku 11. září 2001. Vlajka je uložena v muzeu.
  • Muzeum soudnictví a vězeňství na Vildštejně (1850-1950)
  • Nocležnu pro pocestné
  • Hradní vězení a středověkou kovárnu

Pension Josef v Františkových Lázních hodnocení
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.